A2S1CSQ12VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2S1CSQ12VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTO QC SHROUD SPDT 12VDC
Stock
480
In Stock :
480
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Switching Voltage :
75VDC - Max
Product Status :
Active
Package :
Tray
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mounting Type :
Quick Connect Terminals
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Voltage :
1A - 40A @ 14VDC; 1C - 40A @ 14VDC N.O. and; 30A @ 14VDC N.C.
Coil Power :
1.6W
Series :
A2
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Resistance :
90 Ohms
Coil Voltage :
12VDC
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
5 ms
Base Product Number :
A2S1CSQ
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Sealed - Fully
Coil Current :
133.3 mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Datasheets
A2S1CSQ12VDC1.6
Introducing Automotive Relays CIT Relay and Switch A2S1CSQ12VDC1.6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Quick Connect Terminals, Voltage:1A - 40A @ 14VDC; 1C - 40A @ 14VDC N.O. and; 30A @ 14VDC N.C., Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, A2S1CSQ12VDC1.6 pinout, A2S1CSQ12VDC1.6 datasheet PDF, A2S1CSQ12VDC1.6 amp .Beyond Automotive Relays CIT Relay and Switch A2S1CSQ12VDC1.6 ,we also offer CB1-T-P-12V, AEV14024W, A161CS12VDC.64, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CIT Relay and Switch A2S1CSQ12VDC1.6
A2S1CSQ12VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V