A2HM1CCQ24VDC1.6R
Mfr.Part #
A2HM1CCQ24VDC1.6R
Description
50AMP AUTOMOTIVE RELAY METAL BRA
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Resistance :
320 Ohms
Contact Rating (Current) :
50 A
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Current :
75 mA
Series :
A2H
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Power :
1.6W
Features :
Resistor
Datasheets
A2HM1CCQ24VDC1.6R
CIT Relay and Switch A2HM1CCQ24VDC1.6R
A2HM1CCQ24VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V