A2HM1ACQ24VDC1.6D
Mfr.Part #
A2HM1ACQ24VDC1.6D
Description
50AMP AUTOMOTIVE RELAY METAL BRA
Coil Voltage :
24VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features :
Diode
Contact Rating (Current) :
50 A
Coil Resistance :
360 Ohms
Coil Current :
66.7 mA
Switching Voltage :
75VDC - Max
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Power :
1.6W
Datasheets
A2HM1ACQ24VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2HM1ACQ24VDC1.6D
A2HM1ACQ24VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V