A2HF1ACQ12VDC1.6R
Mfr.Part #
A2HF1ACQ12VDC1.6R
Description
50AMP AUTOMOTIVE RELAYS FLANGED
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Power :
1.6W
Contact Rating (Current) :
50 A
Coil Current :
150 mA
Features :
Resistor
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
80 Ohms
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
A2HF1ACQ12VDC1.6R
CIT Relay and Switch A2HF1ACQ12VDC1.6R
A2HF1ACQ12VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V