A2HF1ACQ12VDC1.6D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2HF1ACQ12VDC1.6D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
50AMP AUTOMOTIVE RELAYS FLANGED
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Release Time :
10 ms
Coil Resistance :
90 Ohms
Series :
A2H
Contact Rating (Current) :
50 A
Package :
Tray
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Features :
Diode
Product Status :
Active
Coil Power :
1.6W
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Voltage :
12VDC
Operate Time :
10 ms
Coil Current :
133.3 mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Datasheets
A2HF1ACQ12VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2HF1ACQ12VDC1.6D
A2HF1ACQ12VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V