A2H1CSQ12VDC1.6D
Mfr.Part #
A2H1CSQ12VDC1.6D
Description
RELAY QC SPDT SEALED 50A 12VDC D
Coil Current :
133.3 mA
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
50 A
Switching Voltage :
75VDC - Max
Mounting Type :
Socketable
Features :
Diode, Sealed - Fully
RoHS :
yes
Coil Resistance :
90 Ohms
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Power :
1.6W
Release Time :
10 ms
Base Product Number :
A2H1CSQ
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
A2
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Datasheets
A2H1CSQ12VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2H1CSQ12VDC1.6D
A2H1CSQ12VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V