A2H1ASP12VDC1.6R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2H1ASP12VDC1.6R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
50AMP AUTOMOTIVE RELAY STANDARD
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Power :
1.6W
Coil Resistance :
80 Ohms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Termination Style :
PC Pin
Coil Current :
150 mA
Contact Rating (Current) :
50 A
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tray
Release Time :
10 ms
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Product Status :
Active
Series :
A2H
Operate Time :
10 ms
Datasheets
A2H1ASP12VDC1.6R
CIT Relay and Switch A2H1ASP12VDC1.6R
A2H1ASP12VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V