A2H1ASQ24VDC1.6D
Mfr.Part #
A2H1ASQ24VDC1.6D
Features :
Diode, Sealed - Fully
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Mounting Type :
Socketable
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Current :
66.7 mA
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Power :
1.6W
Coil Resistance :
360 Ohms
Datasheets
A2H1ASQ24VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2H1ASQ24VDC1.6D
A2H1ASQ24VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V