A2H1CCQ12VDC1.6R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2H1CCQ12VDC1.6R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
50AMP AUTOMOTIVE RELAY STANDARD
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Contact Rating (Current) :
50 A
Coil Resistance :
80 Ohms
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Switching Voltage :
75VDC - Max
Operate Time :
10 ms
Product Status :
Active
Coil Current :
150 mA
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Features :
Resistor
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mounting Type :
Socketable
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Tray
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power :
1.6W
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Release Time :
10 ms
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Series :
A2H
Datasheets
A2H1CCQ12VDC1.6R
CIT Relay and Switch A2H1CCQ12VDC1.6R
A2H1CCQ12VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V