A21CSQ12VDC1.9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A21CSQ12VDC1.9R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 12VDC 1
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Mounting Type :
Socketable
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power :
1.9W
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Series :
A2
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Release Time :
5 ms
Package :
Tray
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Resistance :
75.8 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operate Time :
7 ms
Coil Voltage :
12VDC
Coil Type :
Non Latching
Product Status :
Active
Coil Current :
158.3 mA
Datasheets
A21CSQ12VDC1.9R
CIT Relay and Switch A21CSQ12VDC1.9R
A21CSQ12VDC1.9R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V