A21CCQ24VDC1.6R
Mfr.Part #
A21CCQ24VDC1.6R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 24VDC 1
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mounting Type :
Socketable
Coil Current :
66.7 mA
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Coil Resistance :
360 Ohms
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) :
40 A
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Power :
1.6W
Switching Voltage :
75VDC - Max
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Features :
Resistor
Datasheets
A21CCQ24VDC1.6R
CIT Relay and Switch A21CCQ24VDC1.6R
A21CCQ24VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V