A21CSP48VDC1.6
Mfr.Part #
A21CSP48VDC1.6
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 48VDC 1
Stock
100
In Stock :
100
Coil Voltage :
48VDC
Switching Voltage :
75VDC - Max
Features :
Sealed - Fully
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting Type :
Through Hole
Coil Power :
1.6W
Coil Resistance :
1.44 kOhms
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Coil Current :
33.3 mA
Contact Rating (Current) :
40 A
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Datasheets
A21CSP48VDC1.6
CIT Relay and Switch A21CSP48VDC1.6
A21CSP48VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V