A2-2PA-2.54DSA(74)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2-2PA-2.54DSA(74)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Overall Contact Length :
0.454 11.54mm
Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish - Post :
Tin
Connector Type :
Header
Number of Positions :
2
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Voltage - Rated :
200V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
1
Durability :
500 Cycles
Reference Standard :
UL
Number of Positions Loaded :
All
Series :
A2
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Hirose A2-2PA-2.54DSA(74)
A2 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 2-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height