A1440A-PLG84C
Mfr.Part #
A1440A-PLG84C
Package / Case
84-LCC (J-Lead)
Description
IC FPGA 70 I/O 84PLCC
Package / Case :
84-LCC (J-Lead)
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Propagation Delay :
3 ns
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
4.572mm
Number of Terminations :
84
Length :
29.3116mm
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
HTS Code :
Frequency :
125MHz
Width :
29.3116mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Terminal Form :
J BEND
Number of Pins :
84
Packaging :
Tube
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of I/O :
70
Terminal Pitch :
1.27mm
Datasheets
A1440A-PLG84C
5V V 4.572mm mm FPGAs ACT™ 3 Series 125MHz MHz 84-LCC (J-Lead) 1.27mm mm 84
A1440A-PLG84C Overview
Fpga chips is supplied in the 84-LCC (J-Lead) package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 70 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 564 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 5V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 4.5V~5.5V. It is a type of FPGA belonging to the ACT™ 3 seies. The operating temperature should be kept at 0°C~70°C TA when operating. There are 140 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tube for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 84 terminations. Its base part number A1440 can be used to find related parts. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 84 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 5V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 5V power supply. Its basic building block contains 4000 gates. 564 CLBs are basic modules used for its architecture. Fpga semiconductor operates at a frequency of 125MHz to deliver high efficiency. Fpga semiconductor incorporates 564 logic cells used for the building block.
A1440A-PLG84C Features
70 I/Os
84 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 125MHz