A1440A-1TQG176C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A1440A-1TQG176C
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
176-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 140 I/O 176TQFP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Operating Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
176
Number of Logic Elements/Cells :
564
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Published :
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
176-LQFP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Frequency :
150MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of CLBs :
564
Number of I/O :
140
Number of Pins :
176
Number of Gates :
JESD-609 Code :
e3
Number of Logic Cells :
Length :
24mm
Number of Outputs :
140
Series :
ACT™ 3
Terminal Form :
Gull wing
Width :
24mm
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
A1440
Power Supplies :
5V
Propagation Delay :
2.6 ns
Datasheets
A1440A-1TQG176C
5V V 1.6mm mm FPGAs ACT™ 3 Series 150MHz MHz 176-LQFP 0.5mm mm 176
A1440A-1TQG176C Overview
In the package 176-LQFP, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 140 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 564 logic elements/cells. Supply voltage is 5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 4.5V~5.5V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the ACT™ 3 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~70°C TA when the device is operating. In this device, 140 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 176. A1440 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 176 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 5V. A basic building block for this type of building block consists of 4000 gates. The architecture of the system is based on 564 CLBs. The system operates at a frequency of 150MHz in order to achieve maximum efficiency. It incorporates 564 logic cells used for the building block.
A1440A-1TQG176C Features
140 I/Os
176 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 150MHz