A1201LLHLT-T
Mfr.Part #
A1201LLHLT-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
SOT-23W
Description
MAGNETIC SWITCH LATCH SOT23W
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Magnetic Sensors - Switches (Solid State)
Width :
1.91mm
Max Output Current :
25mA
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Output Type :
Open Drain
Terminal Pitch :
0.95mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
REVERSE BATTERY PROTECTION
Output Current :
25mA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
12V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
2.98mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Current :
7.5mA
Published :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Function :
Latch
Number of Terminations :
3
Mount :
Surface Mount
Test Condition :
-40°C ~ 150°C
Sensing Range :
5mT Trip, -5mT Release
Terminal Form :
Gull wing
Current - Supply (Max) :
7.5mA
Number of Pins :
3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
24V
Package / Case :
SOT-23W
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply :
3.8V~24V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
South Pole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
A1201LLHLT-T
Allegro MicroSystems A1201LLHLT-T
Open Drain 3.8V~24V -40°C~150°C TA Latch South Pole 5mT Trip, -5mT Release 7.5mA-Supply (Max) Matte Tin (Sn) SOT-23W
A1201LLHLT-T Overview
A protective Tape & Reel (TR) package surrounds the magnetic switch to protect it from damage. Magnet switches are packed in SOT-23W packages for safety reasons. As a maximum current, magnetic switches can supply 7.5mA. In operation, these switches can output a maximum current of 25mA. Switches are operated by 3 pins. The document has 3 terminations. The switches should typically output 25mA of current. Switches like this should supply voltages no higher than 24V. It is normal for this switch to supply 12V in order to perform reliably.
A1201LLHLT-T Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~150°C TA
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Drain
Maximum Supply Current: 7.5mA