A1201EUA-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A1201EUA-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
3-SSIP
Datasheet
Download
Description
MAGNETIC SWITCH LATCH 3SIP
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Magnetic Sensors - Switches (Solid State)
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
25mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Supply Current :
7.5mA
Output Type :
Open Drain
Termination :
Through Hole
Terminal Pitch :
1.27mm
Width :
1.52mm
Sensing Range :
5mT Trip, -5mT Release
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Supply Voltage :
12V
JESD-609 Code :
e3
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Test Condition :
-40°C ~ 85°C
Packaging :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
3-SSIP
Mount :
Polarization :
South Pole
Additional Feature :
REVERSE BATTERY PROTECTION
Function :
Latch
Voltage - Supply :
3.8V~24V
Current - Supply (Max) :
7.5mA
Output Current :
25mA
Published :
Length :
4.09mm
Height Seated (Max) :
5.26mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
3
Terminal Position :
Single
Datasheets
A1201EUA-T
Allegro MicroSystems A1201EUA-T
Open Drain 3.8V~24V -40°C~85°C TA Latch South Pole 5mT Trip, -5mT Release 7.5mA-Supply (Max) Matte Tin (Sn) 3-SSIP
A1201EUA-T Overview
Magnetic switches are packaged in Bulk to prevent damage. For safety reasons, magnetic switches are packaged in 3-SSIP packages. For good performance, magnetic switches can supply 7.5mA as their maximum current. When they work, these switches can output 25mA as their maximum current. Switches work with 3 pins. It has 3 terminations. Switches should generally output 25mA current. When this switch is working, it should supply a voltage of 24V . For reliable operation, this switch supplies 12V voltage.
A1201EUA-T Features
Packaging: Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
Mounting Type: Through Hole
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Drain
Maximum Supply Current: 7.5mA