A10K0C-P10MCC9-4500
Mfr.Part #
A10K0C-P10MCC9-4500
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 0,
Circular Connector Assemblies
Mounting Style :
CABLE
Color :
Silver
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
RoHS :
Details
Voltage Rating :
200V
Current Rating :
4 A
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
10
Current Rating (Amps) :
4A
Bulk
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Status :
Active
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Contacts :
10 Contact
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
IP Rating :
IP68
Contact Material :
Brass
ODU USA
Polyetheretherketone (PEEK)
Brand :
Termination Style :
Solder
Shell Size :
Datasheets
A10K0C-P10MCC9-4500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
A10K0C-P10MCC9-4500 Overview
A10K0C-P10MCC9-4500 Features
ODU MINI-SNAP? K series
A10K0C-P10MCC9-4500 Applications
There are a lot of ODU
A10K0C-P10MCC9-4500 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER