98401-101-16LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98401-101-16LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Stock
490
In Stock :
490
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
Color :
Black
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Height :
0.084 2.14mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
16
Contact Type :
Male Pin
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
5GOhm
Depth :
4.83mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Length :
20.32mm
Shrouding :
Unshrouded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Surface Mount
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Feature :
Board Guide
Number of Positions :
16
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
BERGSTIK®
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Color :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
2.54mm
Mating Post Length :
5.84mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Current Rating :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
98401-101-16LF
Amphenol Communications Solutions 98401-101-16LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.084 2.14mm Height