8L61-12-101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8L61-12-101
Manufacturer
Coto Technology
Description
RELAY REED SPDT 250MA 12V
Stock
456
In Stock :
456
Manufacturer :
Coto Technology
Product Category :
Reed Relays
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2012
Coil Voltage :
12VDC
Body Height :
6.93mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.25A@100VDC
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Coil Resistance :
500Ohm
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
1ms
Sealing :
HERMETICAL
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Factory Lead Time :
26 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Contact Voltage(DC)-Max :
100V
Contact Voltage(AC)-Max :
100V
Dielectric Strength Between Open Contacts :
200 Vrms
Termination Style :
J Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
8L
Coil Current :
24mA
Feature :
Electrostatic Shield
Body Breadth :
7.62 mm
Contact Rating (Current) :
250mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Relay Type :
Reed
Physical Dimension :
19.5mm x 7.62mm x 6.93mm
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Throw Configuration :
SPDT
Body Length or Diameter :
19.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Input Switching Control Type :
Random
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
3W@100VDC
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.25A@100VAC
Switching Voltage :
100VAC 100VDC -Max
Packaging :
Bulk
Must Release Voltage :
1VDC
Release Time :
1 ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Reference Standard :
UL
Number of Terminations :
8
Coil Voltage (DC) :
12V