89039-102LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
89039-102LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT BLADE PWR 8POS EDGE MT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Lead Pitch :
2mm
Mount :
Edge, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Positions Loaded :
All
Length :
11.95mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Style :
Blade Power
Number of Positions :
8
Number of Poles :
8
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
Bronze
Number of Rows :
4
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Series :
Metral®
Current Rating :
3A
Number of Ports :
2
Contact Layout, Typical :
8 Power
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Gender :
Receptacle
Pitch :
2mm
Color :
Natural
Orientation :
RIGHT ANGLE
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polymer
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Row Spacing :
2 mm
Feature :
Board Guide, Spacer
Number of Terminations :
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
1000V
Material :
Glass, Liquid Crystal Polymer
Width :
12.4mm
Max Operating Temperature :
105°C
Connector Type :
Receptacle, Female Blade Sockets
Depth :
21.14mm
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Packaging :
Tube
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
1GOhm
Datasheets
89039-102LF
Amphenol Communications Solutions 89039-102LF
Metral® Series Receptacle, Female Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Natural 30.0μin 0.76μm 8 Positions Pitch: 2mm -55°C~105°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle