80MXC5600MEFCSN35X40
Mfr.Part #
80MXC5600MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tan Delta :
0.25
Height :
40mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
5600µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Diameter :
35mm
Series :
MXC
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
2.00798mA
Voltage - Rated DC :
80V
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
3.8A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
3.8A
Ripple Current @ High Frequency :
4.37A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Rubycon 80MXC5600MEFCSN35X40
MXC 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In