80D222P063KB2DE3
Mfr.Part #
80D222P063KB2DE3
Description
CAP ALUM 2200UF 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
30mm
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.250 31.75mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current :
3.2A
Published :
Leakage Current :
1.48917mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
63V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
72mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 120Hz
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.9A @ 40kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
2200µF
Tolerance :
-10% +30%
Datasheets
80D222P063KB2DE3
80D 2200μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 3.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In