802-V3-026-22-002101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
802-V3-026-22-002101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.141 3.60mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Post :
Tin
Body Depth :
0.419 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
Plating Thickness :
30μin
Number Of PCB Rows :
2
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Circular
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Contact Material :
Brass
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Voltage - Rated :
150VDC
Durability :
500 Cycles
Published :
Reliability :
COMMERCIAL
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Series :
802
Reference Standard :
UL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
2
Body Length or Diameter :
1.3 inch
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header
Number of Conductors :
ONE
Insulation Height :
0.272 6.91mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Preci-Dip 802-V3-026-22-002101
802 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 26-Position Board to Board 0.272 6.91mm Height