802-V3-010-10-193101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
802-V3-010-10-193101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
802
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.835 21.21mm
Current Rating (Amps) :
3A
Published :
Contact Length - Post :
0.140 3.56mm
Voltage - Rated :
150VDC
Overall Contact Length :
1.093 27.75mm
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Insulation Color :
Black
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Shrouding :
Unshrouded
Contact Type :
Male Pin
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Header
Number of Rows :
2
Preci-Dip 802-V3-010-10-193101
802 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 10-Position Board to Board 0.835 21.21mm Height