76-NFIMD12L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-NFIMD12L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
NYLON FULLY INS MALE DISC 50 BAG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Wire Gauge :
10-12 AWG
Wire Strip Length :
0.51
Package Quantity :
50
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
Package :
Bag
1st Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Frequency - Max :
4 GHz
Operating Temperature :
Tab Width :
0.250 (6.35mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
1st Connector :
BNC Plug, Right Angle
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
Wire Size :
12-10 AWG
Overall Impedance :
50 Ohms
Style :
BNC to TNC
1st Contact Gender :
Male
1st Connector Mounting Feature :
Contact Finish :
Electro-Tin
Base Product Number :
Q-0E0490
Series :
NTE Electronics
Color :
Black
Ingress Protection :
2nd Contact Gender :
FEMALE
Product Status :
Active
Insulation Diameter :
2nd Connector :
TNC Jack, Right Angle
Terminal Type :
Disconnect - Male
Insulated :
Nylon Fully Insulated
Cable Type :
RG-58
Tab Size :
0.25 x 0.032
Contact Material :
Brass
Insulation :
Fully Insulated
Insulation Material :
Nylon
Length - Overall :
1.063 (27.00mm)
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Features :
Shielded
Length :
6.000 (152.40mm)