76-FIFD16-187L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-FIFD16-187L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
PVC FULLY INS FEM DISCON 50 BAG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Series :
NEMA
Wire Size :
22-18awg
Insulation Diameter :
Insulation :
Fully Insulated
Termination :
Crimp
Terminal Material :
Brass
Contact Finish :
Electro-Tin
Insulation Material :
Vinyl
Wire Size (AWG) :
16 AWG, 15 AWG, 14 AWG
Gender :
FEMALE
Features :
Insulated :
Pvc Fully Insulated
Length - Overall :
0.827 (21.00mm)
Package Quantity :
50
Tab Width :
0.187 (4.75mm)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Bag
Tab Size :
0.187 x 0.032
Contact Material :
Brass
Material :
Tin Plated Brass
Wire Gauge :
14-16 AWG
Terminal Type :
Disconnect - Female
Color :
Blue
NTE Electronics
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)