757D687M035DK3D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
757D687M035DK3D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
757D
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 120Hz
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
2.18A @ 40kHz
Capacitance :
680μF
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
5000 hours
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height Seated (Max) :
1.142 29.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
35V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarization :
Polar
Ripple Current :
1.35A
Impedance :
40mOhms
Datasheets
757D687M035DK3D
757D 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can