757D398M010EK3O
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
757D398M010EK3O
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
28mOhms
Life (Hours) :
5000 hours
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
10V
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
757D
Ripple Current :
2.15A
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.15A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66mOhm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.098 27.90mm
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
49 Weeks
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.82A @ 40kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3900μF
Datasheets
757D398M010EK3O
757D 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can