74F825SCX
Mfr.Part #
74F825SCX
Manufacturer
onsemi
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 24SOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Flip Flops
Clock Frequency :
160MHz
Terminal Form :
Gull wing
Family :
F/FAST
Number of Elements :
1
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Ports :
2
Output Polarity :
TRUE
Number of Bits per Element :
8
Number of Terminations :
24
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Function :
Master Reset
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.5mm
Output Type :
Tri-State, Non-Inverted
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
2.65mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G24
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
74F
Output Characteristics :
3-STATE
Current - Quiescent (Iq) :
90mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V