74F579SJ
Mfr.Part #
74F579SJ
Manufacturer
onsemi
Package / Case
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC COUNTER BINARY 8-BIT 20SOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Counters, Dividers
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Number of Elements :
1
Min Supply Voltage :
4.5V
Number of Circuits :
1
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Number of Bits per Element :
8
Reset :
SYNCHRONOUS
Max Operating Temperature :
70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Number of Bits :
8
Number of Output Lines :
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Input Lines :
Number of Pins :
20
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Logic Function :
Counter
Packaging :
Tube
Logic Type :
BINARY COUNTER
Propagation Delay :
11.5 ns
Supplier Device Package :
20-SOP
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
74F579
Series :
74F
Direction :
Up, Down
Min Operating Temperature :
0°C
Turn On Delay Time :
13.5 ns
Package / Case :
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Operating Temperature :
0°C~70°C
Datasheets
74F579SJ
Introducing Counters, Dividers onsemi 74F579SJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Base Part Number:74F579, Package / Case:20-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, 74F579SJ pinout, 74F579SJ datasheet PDF, 74F579SJ amp .Beyond Counters, Dividers onsemi 74F579SJ ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.