74F569SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74F569SC
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
BINARY COUNTER
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Counters, Dividers
Logic Type :
BINARY COUNTER
Number of Bits per Element :
4
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Terminations :
20
Pin Count :
20
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C
JESD-609 Code :
e0
Reset :
Asynchronous/Synchronous
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Count Rate :
90MHz
Surface Mount :
yes
Direction :
Up, Down
Supply Voltage :
5V
Additional Feature :
TCO OUTPUT; CLOCKED CARRY OUTPUT
Width :
7.5mm
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging :
Tube
Series :
74F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Height Seated (Max) :
2.65mm
Family :
F/FAST
fmax-Min :
90 MHz
Pbfree Code :
No
Output Characteristics :
3-STATE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Datasheets
74F569SC
Introducing Counters, Dividers Fairchild Semiconductor 74F569SC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 74F569SC pinout, 74F569SC datasheet PDF, 74F569SC amp .Beyond Counters, Dividers Fairchild Semiconductor 74F569SC ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.