74F193SJ
Mfr.Part #
74F193SJ
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
BINARY COUNTER
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Counters, Dividers
Number of Pins :
16
Logic Function :
Counter
Turn On Delay Time :
16.5 ns
Reset :
ASYNCHRONOUS
Number of Bits :
4
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Min Supply Voltage :
4.5V
Max Operating Temperature :
70°C
Propagation Delay :
12.5 ns
Number of Bits per Element :
4
Base Part Number :
74F193
Series :
74F
Direction :
Up, Down
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Circuits :
1
Min Operating Temperature :
0°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Input Lines :
Mount :
Surface Mount
Number of Output Lines :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Max Supply Voltage :
5.5V
Count Rate :
125MHz
Logic Type :
BINARY COUNTER
Number of Elements :
1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supplier Device Package :
16-SOP
Datasheets
74F193SJ
Introducing Counters, Dividers Fairchild Semiconductor 74F193SJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Base Part Number:74F193, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), 74F193SJ pinout, 74F193SJ datasheet PDF, 74F193SJ amp .Beyond Counters, Dividers Fairchild Semiconductor 74F193SJ ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.