74F105AP-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74F105AP-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 250MA 3 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
Radiation Hardening :
No
Frequency - Self Resonant :
62MHz
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
DC Current :
250mA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Series :
74F
Mount :
Through Hole
Construction :
Varnish Coating
Material - Core :
Phenolic
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Test Frequency :
7.96MHz
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
DC Resistance (DCR) :
3Ohm Max
Max DC Current :
250mA
Lead Length :
38.1mm
Inductance :
10μH
Size / Dimension :
0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
Diameter :
5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Q Factor :
50
Current Rating :
250mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Military Standard :
Not
Published :
Type :
Wirewound
Datasheets
74F105AP-RC
74F105AP-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD