74F175SJX
Mfr.Part #
74F175SJX
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16SOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Flip Flops
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Not Qualified
Current - Quiescent (Iq) :
34mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8.5ns @ 5V, 50pF
Propagation Delay (tpd) :
9.5 ns
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
ROHS3 Compliant
Output Type :
Differential
Output Polarity :
Complementary
JESD-609 Code :
e3
Width :
5.3mm
Series :
74F
Package / Case :
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
16
Function :
Master Reset
Type :
D-Type
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Elements :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clock Frequency :
140MHz
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Datasheets
74F175SJX
Introducing Flip Flops onsemi 74F175SJX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:16, Type:D-Type, Mounting Type:Surface Mount, 74F175SJX pinout, 74F175SJX datasheet PDF, 74F175SJX amp .Beyond Flip Flops onsemi 74F175SJX ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.