74F164ASC
Mfr.Part #
74F164ASC
Manufacturer
onsemi
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REGISTER SER/PAR I/O 14SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Shift Registers
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
8
Function :
Serial to Parallel
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
0°C~70°C
Logic Type :
Shift Register
Max Supply Voltage :
5.5V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
14-SOIC
Turn On Delay Time :
12.5 ns
Logic Function :
Shift Register
Number of Output Lines :
8
Output Type :
Tri-State
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
14
Max Operating Temperature :
70°C
Number of Bits :
Min Supply Voltage :
4.5V
Base Part Number :
74F164
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Circuits :
Series :
74F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Propagation Delay :
8 ns
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Datasheets
74F164ASC
Introducing Shift Registers onsemi 74F164ASC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:14, Base Part Number:74F164, 74F164ASC pinout, 74F164ASC datasheet PDF, 74F164ASC amp .Beyond Shift Registers onsemi 74F164ASC ,we also offer SN74HCS165QBQBRQ1, NPIC6C596ADJ, SN74HC594DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.