74F151APC
Mfr.Part #
74F151APC
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MULTIPLEXER 1 X 8:1 16DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Number of Inputs :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Outputs :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
No
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Supply Source :
Single Supply
Type :
Multiplexer
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Circuit :
1 x 8:1
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
2.54mm
Propagation Delay (tpd) :
7.5 ns
Supply Voltage :
5V
Output Polarity :
Complementary
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Independent Circuits :
1
Pin Count :
16
Height Seated (Max) :
5.08mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Position :
Dual
Width :
7.62mm
Series :
74F
Number of Functions :
Datasheets
74F151APC
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders onsemi 74F151APC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Type:Multiplexer, Circuit:1 x 8:1, Operating Temperature:0°C~70°C, 74F151APC pinout, 74F151APC datasheet PDF, 74F151APC amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders onsemi 74F151APC ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.