74F139PC
Mfr.Part #
74F139PC
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DECODER/DEMUX 1X2:4 16DIP
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
JESD-30 Code :
R-PDIP-T16
Surface Mount :
No
Propagation Delay (tpd) :
9 ns
Family :
F/FAST
Number of Functions :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Finish :
MATTE TIN
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Not Qualified
Height Seated (Max) :
5.08mm
Output Polarity :
INVERTED
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Circuit :
1 x 2:4
Pin Count :
Type :
Decoder/Demultiplexer
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
74F
Independent Circuits :
2
Supply Voltage :
5V
Voltage Supply Source :
Single Supply
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Length :
19.305mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Datasheets
74F139PC
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Fairchild Semiconductor 74F139PC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Circuit:1 x 2:4, Number of Terminations:16, Type:Decoder/Demultiplexer, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), 74F139PC pinout, 74F139PC datasheet PDF, 74F139PC amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Fairchild Semiconductor 74F139PC ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.