74F112SJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74F112SJ
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Flip Flops
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
fmax-Min :
80 MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Propagation Delay (tpd) :
7.5 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
JK Type
Number of Bits per Element :
1
Output Type :
Differential
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Trigger Type :
Negative Edge
Package / Case :
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
2
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
16
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Pbfree Code :
yes
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
6.5ns @ 5V, 50pF
Clock Frequency :
105MHz
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Width :
5.3mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Set(Preset) and Reset
Series :
74F
Output Polarity :
Complementary
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Current - Quiescent (Iq) :
19mA
Family :
F/FAST
Supply Voltage :
5V
Datasheets
74F112SJ
Introducing Flip Flops onsemi 74F112SJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:JK Type, Package / Case:16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:16, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, 74F112SJ pinout, 74F112SJ datasheet PDF, 74F112SJ amp .Beyond Flip Flops onsemi 74F112SJ ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.