739W-X2/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
739W-X2/45
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
PWR ENT RCPT NEMA5-15 PANEL IDC
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Plugs and Receptacles
Series :
739W
Voltage - UL :
125VAC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Approval Agency :
CUL, UL
Feature :
Tamper Resistant, Terminating Cover
Panel Cutout Dimensions :
Square - 24.50mm x 24.50mm
Current Rating :
15A
Accomodates a Fuse :
No
Voltage - Rated DC :
125V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Style :
NEMA 5-15R
Packaging :
Bulk
Mount :
Panel, Snap in
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
IDC
Panel Thickness :
0.031 ~ 0.079 0.79mm ~ 2.00mm
Published :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Number of Positions :
3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current :
15A
Datasheets
739W-X2/45
Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/45
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'