739W-X2/03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
739W-X2/03
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Package / Case
125
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT NEMA5-15 PANEL IDC
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Plugs and Receptacles
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Positions :
3
Voltage - Rated :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
NEMA 5-15R
Color :
Black
Min Operating Temperature :
-40°C
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Housing Material :
Nylon
Contact Material :
Bronze
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - Rated DC :
125V
Accomodates a Fuse :
No
Published :
Panel Thickness :
0.031 ~ 0.071 0.79mm ~ 1.80mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Series :
739W
Termination :
IDC
Mount :
Panel, Snap in
Panel Cutout Dimensions :
Square - 24.50mm x 24.50mm
Current Rating :
15A
Voltage - UL :
125VAC
Number of Poles :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
125
Contact Plating :
Copper
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Terminating Cover
Approval Agency :
CSA, UL
Current :
15A
Datasheets
739W-X2/03
Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/03
Qualtek Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules 739W-X2/03 are power entry connectors designed for use in a variety of applications. They feature a NEMA 5-15 panel IDC receptacle and are UL and CSA approved. The connectors are designed to provide reliable power connections in a variety of applications, including medical, industrial, and consumer electronics. They are suitable for use in a variety of environments, including wet and dry locations. The connectors feature a high-temperature thermoplastic housing and a nickel-plated brass contact. They are designed to provide a secure connection and are rated for up to 15A and 125V. The connectors are also RoHS compliant and are available in a variety of colors. They are easy to install and are suitable for use in a variety of applications.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'