738W-X2/03
Mfr.Part #
738W-X2/03
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Package / Case
125
Datasheet
Download
Plugs and Receptacles
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Tin
Current Rating :
15A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 26.00mm x 22.00mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Approval Agency :
CSA, cUL, UL
Contact Plating :
Tin
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material :
Nylon
Mount :
Panel, Snap in
Color :
Black
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
Package / Case :
125
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
No
Published :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
125V
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
738W
Voltage - Rated DC :
125V
JESD-609 Code :
e3
Connector Style :
NEMA 5-15R
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Panel Thickness :
0.031 ~ 0.079 0.79mm ~ 2.00mm
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Total Number of Contacts :
3
Current :
15A
Accomodates a Fuse :
No
Housing Material :
PC
Number of Poles :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Body Material :
Nylon, Polyamide
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Voltage - UL :
125VAC
Max Operating Temperature :
70°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
738W-X2/03
Qualtek Electronics Corp. 738W-X2/03
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'