738W-X2/02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
738W-X2/02
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
PWR ENT RCPT NEMA5-15 PANEL QC
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Plugs and Receptacles
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current :
15A
Number of Positions :
3
Panel Thickness :
0.031 ~ 0.079 0.79mm ~ 2.00mm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 26.00mm x 22.00mm
Connector Style :
NEMA 5-15R
Series :
738W
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Panel, Snap in
Packaging :
Bulk
Accomodates a Fuse :
No
Flammability Rating :
UL94 V-2
Published :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - UL :
125VAC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Approval Agency :
CSA, UL
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Datasheets
738W-X2/02
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'