72V8980PV
Mfr.Part #
72V8980PV
Package / Case
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MULTIPLEXER 1 X 8:8 48SSOP
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Supplier Device Package :
48-SSOP
Voltage Supply Source :
Single Supply
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
72V8980
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Circuit :
1 x 8:8
Type :
Multiplexer
Independent Circuits :
1
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Series :
72V
Package / Case :
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
72V8980PV
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Intersil (Renesas Electronics Corporation) 72V8980PV from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:72V8980, Operating Temperature:-40°C~85°C, Circuit:1 x 8:8, Type:Multiplexer, Package / Case:48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, 72V8980PV pinout, 72V8980PV datasheet PDF, 72V8980PV amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Intersil (Renesas Electronics Corporation) 72V8980PV ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.