72V811L15PFGI8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
72V811L15PFGI8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MEM FIFO 512X9 64-TQFP
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bus Directional :
Bi-Directional
Mounting Type :
Surface Mount
Programmable Flags Support :
yes
Current - Supply (Max) :
40mA
Access Time :
10ns
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Function :
SYNCHRONOUS
Retransmit Capability :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Memory Size :
9K 512 x 9 x 2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Rate :
66.7MHz
Series :
72V
Expansion Type :
Depth, Width
Package / Case :
64-LQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
72V811L15PFGI8
FIFO memory IC 72V Series 9K 512 x 9 x 2 10ns
72V811L15PFGI8 Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.Tape & Reel (TR) case is used for packaging.There is a memory of 9K 512 x 9 x 2 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.It is a component from the 72V series.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.
72V811L15PFGI8 Features
9K 512 x 9 x 2 memory size
72V series