72V3680L6BB8
Mfr.Part #
72V3680L6BB8
Package / Case
144-BGA
Description
IC FIFO SS 16384X36 6NS 144-BGA
Series :
72V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
144-BGA
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Base Part Number :
72V3680
Data Rate :
166MHz
Current - Supply (Max) :
40mA
Access Time :
4ns
Memory Size :
576K 16K x 36
Operating Temperature :
0°C~70°C
Datasheets
72V3680L6BB8
72V3680 FIFO memory IC 72V Series 576K 16K x 36 4ns
72V3680L6BB8 Overview
This package is included in 144-BGA .In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.A memory of 576K 16K x 36 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3.15V~3.45V .The memory logic belongs to the series 72V .There is a FIFO's maximum operating supply current of 40mA .In addition, it is among the members of the 72V3680 family.
72V3680L6BB8 Features
576K 16K x 36 memory size
72V series