72V36100L6BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
72V36100L6BB
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FIFO 64X36 6NS 144BGA
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Access Time :
4ns
Data Rate :
166MHz
Function :
SYNCHRONOUS
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Series :
72V
Current - Supply (Max) :
40mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
144-BGA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Part Number :
72V36100
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
FWFT Support :
yes
Bus Directional :
Uni-Directional
Expansion Type :
Depth, Width
Memory Size :
2.25M 64K x 36
Datasheets
72V36100L6BB
72V36100 FIFO memory IC 72V Series 2.25M 64K x 36 4ns
72V36100L6BB Overview
FIFO memory chip can be found in the 144-BGA package.There is a case Tray in which it is packaged.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 2.25M 64K x 36 in their memory.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 72V series is represented by this memory logic.40mA is the FIFO's maximum operating supply current.The 72V36100 family of objects contains it.
72V36100L6BB Features
2.25M 64K x 36 memory size
72V series