72V3680L6BB
Mfr.Part #
72V3680L6BB
Package / Case
144-BGA
Description
IC FIFO SS 16384X36 6NS 144-BGA
Access Time :
4ns
Current - Supply (Max) :
40mA
Data Rate :
166MHz
Packaging :
Tray
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
72V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Memory Size :
576K 16K x 36
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
144-BGA
Base Part Number :
72V3680
Datasheets
72V3680L6BB
72V3680 FIFO memory IC 72V Series 576K 16K x 36 4ns
72V3680L6BB Overview
You can find FIFO memory chip in package 144-BGA .In the shape of a Tray , it's packaged.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 576K 16K x 36 .Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .It belongs to the 72V series of memory logics.There is a maximum operating current of 40mA in memory IC's supply.Memory IC belongs to the 72V3680 family.
72V3680L6BB Features
576K 16K x 36 memory size
72V series