72V3670L6BB
Mfr.Part #
72V3670L6BB
Package / Case
144-BGA
Description
IC FIFO SS 8192X36 6NS 144-BGA
Series :
72V
Data Rate :
166MHz
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Current - Supply (Max) :
40mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Access Time :
4ns
Memory Size :
288K 8K x 36
Base Part Number :
72V3670
Package / Case :
144-BGA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C
Datasheets
72V3670L6BB
72V3670 FIFO memory IC 72V Series 288K 8K x 36 4ns
72V3670L6BB Overview
FIFO memory chip is contained in the 144-BGA package.This FIFO memory chip is packaged as a Tray .Apps and data can be stored in the 288K 8K x 36 memory of the FIFO chip.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.The 72V series comprises this memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 40mA .This object belongs to the family 72V3670 .
72V3670L6BB Features
288K 8K x 36 memory size
72V series