72V3640L7-5BB
Mfr.Part #
72V3640L7-5BB
Package / Case
144-BGA
Description
IC FIFO SS 1024X36 7-5NS 144BGA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Access Time :
5ns
Series :
72V
Package / Case :
144-BGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
72V3640
Current - Supply (Max) :
40mA
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Memory Size :
36K 1K x 36
Data Rate :
133.3MHz
Datasheets
72V3640L7-5BB
72V3640 FIFO memory IC 72V Series 36K 1K x 36 5ns
72V3640L7-5BB8 Overview
The 144-BGA package contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 36K 1K x 36 that can be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.This memory logic is part of the 72V series.Memory IC's maximum operating supply current is 40mA .Memory IC is a member of the 72V3640 family.
72V3640L7-5BB8 Features
36K 1K x 36 memory size
72V series